Pokud i v zimě parkuje vaše auto přímo na ulici bez ochranné pergoly nebo garáže, je pravděpodobné, že nejméně jednou za zimu se budete muset potýkat ze zamrzlým autem. A nemusí jít jen o vrstvu ledu, kterou oškrábete plastovou škrabkou, ale můžou vám zamrznout i zámky, dveře, okna, brzdy nebo dokonce nafta. Co pak dělat?
Pokud se nemůžete dostat do svého vozu, jako první krok doporučujeme vyzkoušet všechny dveře na vozu – je možné, že některé z dveří byly méně vystaveny mrazu a větru a půjdou otevřít lépe než dveře u řidiče. Jakmile se vám podaří dostat se do auta některými dveřmi, jednoduše v autě zapnete topení a po chvíli by měly povolit také všechny ostatní dveře.
Pokud jsou zamrzlé všechny dveře, je třeba najít jiné řešení. Zamrzlými dveřmi silou necloumejte, abyste nepoškodili gumové těsnění. Stejně tak nepolévejte vůz teplou nebo horkou vodou, riskujete prasknutá okna nebo zamrznutí ještě větší vrstvy vody na voze. V případě, že máte na autě centrální zamykání, nejrychlejším řešením je mít po ruce rozmrazovač. Je to chemický prostředek, který si poradí s ledem bez poškození vozu nebo zámku. Nastříkáte ho na zámek a necháte ho pár minut působit. Pokud zámek zamrzlý není, ale dveře stále nejsou otevřít, pak nastříkejte rozmrazovač na předěl mezi karoserií a dveřmi. Po chvíli by měly jít dveře snadno otevřít. V případě, že se rozhodnete pro preventivní nákup rozmrazovače, nezapomeňte, že v autě vám na nic nebude. Skladujte ho doma, v kanceláři nebo kdekoli jinde mimo vůz.
Jestli nemáte po ruce rozmrazovač a potřebujete rozmrazit zámek, můžete zkusit nad ohýnkem (např. od zapalovače) nahřát klíč, který poté vložíte do zámku. V tu chvíli ale klíčem ještě neotáčejte, jen ho nechte v zámku. Několikrát tento proces zopakujte a až poté zkuste klíčem otočit. Další variantou je fén, který se hodí v případě, že můžete k autu natáhnout elektriku. Postupně teplým vzduchem můžete dveře rozmrazit a poté otevřít.
V rámci prevence můžete také všechny zámky promazat silikonovým olejem, glycerinem nebo jiným mazivem. Nebude se v nich tak držet vlhkost nebo voda, která by zde mohla zamrznout. Ještě jistější variantou bude následné přelepení zámku páskou. Zamrznout mohou také brzdy nebo kotouče. Pokud to není nutné, ve větších mrazech nepoužívejte při zaparkování ruční brzdu, ale nechte zařazenou jedničku či zpátečku. Auto můžete zajistit klínem pod koly. Většina těchto opatření se bude hodit v případě, že parkujete pravidelně v silných mrazech nebo sněhu a v běžném městském provozu nebude třeba.
Všem řidičům ale doporučujeme dbát na pravidelný servis vozu a mít pro svůj vůz alespoň základní zimní výbavu, jako je zimní směs do ostřikovačů, smetáček, škrabku na sníh a již zmíněný rozmrazovač. Vše je ideální skladovat mimo auto.
Některé produkty můžete nakoupit na webu ŠKODA-AUTO.
V první chvíli je třeba umět poznat, že právě vám ve voze zatuhla nafta. Stává se to při teplotách pod -10 °C, kdy se v naftě tvoří krystalky parafínu, které ucpávají palivový filtr nebo přívod paliva. Při pokusu o nastartování uslyšíte, že se motor protáčí, baterka funguje, ale motor nenaskočí. V takovém případě nahlédněte do nádrže nebo do ní vložte špejli a ověřte, zda je palivo zamrzlé.
Pokud už je škoda vykonána, pak můžete zkusit filtr a čerpadlo pomalu a postupně ohřát – nahřívacími gelovými polštářky, horkovzdušnou pistolí nebo fénem. Pokud máte šanci auto odtáhnout někam do tepla, pak i to je varianta, jak nechat auto s naftou postupně rozmrznout. U nových aut rozhodně nepřidávejte do nafty benzín, jak se to dělávalo dříve, mohli byste si poškodit motor.
Nejčastěji se tento problém objevuje u vozů, které dlouhodobě stojí, nejsou udržovány nebo jezdí na nekvalitní palivo. Jako prevenci zamrznutí nafty se tak můžete zaměřit na tankování kvalitní nafty, ideálně do plné, aby v nádrži nebyl prostor pro kondenzovanou páru podporující tvorbu ledu. Do nafty můžete také přidávat aditiva zlepšující vlastnosti nafty v mrazu. Dobře ale zvolte značku a druh aditiva, záleží na tom, jaký systém vstřikování a filtr pevných částic máte. Pravidelně také nechávejte kontrolovat svůj vůz v autorizovaném servisu, abyste svůj vůz udržovali v top stavu.
Pokud vlastníte starší vůz a problém se vám opakuje, pak se můžete podívat na nabídku nových vozů nebo ročních vozů. Novější vozy bývají vybaveny vyhříváním systému přívodu paliva, který se postará o to, aby se palivo v přívodových cestách kvůli mrazu neucpalo.
Jsme autorizovaný dealer značek ŠKODA a Volkswagen. Podívejte se na naši nabídku nových vozů nebo ojetých vozů, případně můžete využít služeb autorizovaného servisu v Praze.
Bezpečná přeprava dětí: vše o sezení, poutání a jízdě v autě
Vše o sněhových řetězech: výběr, typy, nasazení, pravidla
Návody, jak správně parkovat: podélné, příčné i kolmé parkování