Dálniční známka 2021
25.01.2019

Dálniční známka 2021

Plánujete si pořídit novou dálniční známku? Pak pro vás budou důležité především dva body. Prvním je to, že cena z roku 2020 zůstává stejná i pro rok 2021. Druhou zásadní novinkou je ale způsob nákupu a kontroly – od roku 2021 se zavádí elektronické dálniční známky.

 

Kde koupit elektronickou dálniční známku 2021

Při nákupu elektronické dálniční známky pro rok 2021 budete mít tři možnosti:

  1. Hlavním distributorem elektronických dálničních známek bude státní e-shop edalnice.cz. Na tomto e-shopu bude možné zakoupit dálniční známky od prosince 2020. V současnosti se řeší, zda bude prodej umožněn i na jiných e-shopech.
  2. Fyzickými prodejními místy budou pobočky České pošty. Při nákupu budete muset pracovníkovi sdělit druh vybrané dálniční známky, stát registrace vozidla, SPZ, začátek platnost a případně také nárok na slevu (pro vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan). Ihned po zaplacení budete moct s vozidlem vyjet na dálnici. Pobočky České pošty a aktuální otevírací dobu najdete zde.
  3. Nákup bude možný také prostřednictvím samoobslužných kiosků, kde bude nákup probíhat podobně jako na pobočkách České pošty. Po zadání potřebných údajů a zaplacení částky začne být vaše dálniční známka ihned platná.

 

Cena, platnost, slevy a osvobození

RočníMěsíčníDesetidenní
CENA1 500 Kč440 Kč310 Kč
EKO CENA*750 Kč220 Kč155 Kč
PLATNOSTZačíná dnem, který jste si zvolili při nákupu (začátek může být až 3 měsíce po nákupu DZ), končí po uplynutí kancelářského roku.Začíná dnem, který jste si zvolili při nákupu, a končí následující měsíc ve stejný den, tedy např. od 21. ledna do 21. února.Začíná dnem, který jste si zvolili při nákupu, a končí uplynutím 10. kalendářního dne.

Údaje v tabulce se týkají vozů do 3,5 t. Vozidla nad 3,5 tuny platí na českých dálnicích elektronické mýtné.

U měsíčního a desetidenního kupónu si můžete nechat vyznačit první den platnosti libovolně (takto systém fungoval i před změnou pro rok 2021). Pro rok 2021 si můžete zvolit začátek platnosti také u ročních elektronických dálničních známek. Kupující bude mít možnost odložit začátek platnosti dálniční známky až o 90 dnů od chvíle zaplacení. Můžete si tak bez obav koupit dálniční známku o něco dříve, než ji reálně budete potřebovat.

*Novinkou pro rok 2021 je také snížená cena pro vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan. EKO CENA dálniční známky je vyznačena v tabulce výše, oproti běžným dálničním známkám je poloviční.

Od 1. 1. 2020 jsou od placení dálničních známek osvobozena také vozidla, která používají jako palivo elektrický pohon nebo vodík (případně kombinaci s jiným palivem), podmínkou ale je, aby hodnota emisí CO2 nepřesáhla 50 g/km.

 

Jak probíhá kontrola elektronických dálničních známek

Po nákupu dálniční známky nedostanete papírový kupon na nalepení na sklo, jak jste byli doposud zvyklí. Místo toho dostanete jen papírové potvrzení, které si můžete schovat k ostatním dokumentům v autě (v případě nákupu přes internet ho dostanete na e-mail). Na tomto potvrzení jsou všechny informace, které můžete v souvislosti se svou dálniční známkou potřebovat.

Kontrolu platnosti elektronických dálničních známek bude zajišťovat Policie a Celní správa ČR. Za pomoci kamer a kontrolních bran budou načítat SPZ vozů a kontrolovat databázi, zda má dané vozidlo platnou dálniční známku nebo ne.

 

Další nejčastěji kupované dálniční známky

Dálniční známky Slovensko 2021

RočníMěsíčníDesetidenní
CENA50 euro14 euro10 euro

Na Slovensku funguje systém elektronických dálničních známek, není tedy třeba lepit papírové kupony na sklo. Nákup je možné provést na webu eznamka.sk nebo na čerpacích stanicích blízko hranic. Kontrola poté probíhá na základě registrační značky vozidla. Výhodou je, že si i dočasnou dálniční známku můžete koupit dopředu s platností od vámi vybraného data. Další informace o zpoplatněných úsecích najdete také na webu Národné diaľničné spoločnosti.


Dálniční známky Rakousko 
2021

RočníDvouměsíčníDesetidenní
CENA92,50 euro27,80 euro9,50 euro

Rakouskou dálniční známku si můžete zakoupit buď v papírové podobě na prodejních místech poblíž hranic, nebo je možné si zakoupit dálniční známku také online. Je ale třeba si ji koupit dostatečně v předstihu, a to minimálně 18 dnů před plánovaným datem průjezdem dálnicí. Aktuální ceny najdete v tabulce výše.


Dálniční známky Německo 2021

Německé dálnice jsou od poplatků ušetřeny a pro vozy do 7,5 tuny jsou zdarma. Vozy nad 7,5 tuny platí elektronické mýtné.


Dálniční známky Maďarsko 2021

RočníMěsíčníTýdenní (platnost 10 dní)
CENA42 980 HUF4 780 HUF3 500 HUF

Maďarskou dálniční známku si můžete zakoupit elektronicky prostřednictvím webu E-matrica. Oficiální informace o dálničních známkách v Maďarsku najdete v tomto dokumentu. Kontrola poté probíhá stejně jako na Slovensku na základě registrační značky vozidel.

 

O autorovi AUTO-OPAT

Jsme autorizovaný dealer značek ŠKODA a Volkswagen. Podívejte se na naši nabídku nových vozů nebo ojetých vozů, případně můžete využít služeb servisu v Praze.

 

Mohlo by vás také zajímat:

Jak tvořit záchranářskou uličku od října 2018

Jak spolehlivě určit hloubku dezénu pneumatiky?

Jaké jsou výhody autosalonu ojetých vozů

Portál občana: bodový systém řidiče online