Bezpečná přeprava dětí: vše o sezení, poutání a jízdě v autě
07.10.2019

Bezpečná přeprava dětí: vše o sezení, poutání a jízdě v autě

S podzimem přichází čas, kdy rodiče začnou znovu vyrážet každé ráno a odpoledne na silnici s cílem dovézt děti do školy, domů, do kroužků nebo za sportem. A při takových cestách je velmi důležité dbát na bezpečnost. Spousta pravidel o přepravě dětí je navázaných na věk a postavu dítěte a je definována zákonnými normami, je proto nutné se s nimi seznámit ještě před tím, než svého potomka posadíte do vozu. Níže najdete souhrn současných pravidel pro převoz dětí (říjen 2019).

V souhrnu se dozvíte: jaká pravidla se týkají dětí různého věku, které děti mohou sedět na předním sedadle, jak je to s poutáním, podsedáky a sedačkami i jak si poradit při jízdě více dětí.

Převoz dětí v autě podle věku

Miminka a kojenci: Pro nejmenší děti (miminka, kojence) je třeba pořídit odpovídající zádržný systém – kvalitní dětskou sedačku, která zajišťuje správnou polohu a uchycení dítěte. Je velmi důležité, aby velikost dítěte odpovídala sedačce a zároveň aby se v ní kojenec cítil pohodlně. Nejmenší děti se přepravují v sedačkách, které umožňují jejich přepravu v pololeže a které se vždy upevňují proti směru jízdy.

Sedačku je třeba umístit na sedadlo, které není vybavené airbagem, případně je nutné airbag deaktivovat. Nové vozy tuto funkčnost mívají, u starších ojetých vozů si zjistěte, kde jsou airbagy umístěné a zda je možné je dočasně vypnout. V interiéru vozu často bývá u spolujezdce nálepka, která popisuje, jak postupovat. Nejbezpečnějším místem pro umístění autosedačky je zadní sedadlo, dítě je ale možné převážet také na předním sedadle (jak ale bylo zmíněno výše, jen s vypnutým airbagem).

Batolata a předškolní věk: Jakmile děti povyrostou, je třeba jim přizpůsobit velikost sedačky – ta by měly vždy odpovídat velikosti a váze dítěte. Pro starší děti (většinou věku batolete a předškolního věku) se volí sedačka, kde již dětí sedí vzpřímeně s tím, že sedačka má záchytné popruhy a také ochranné polstrování z bočních stran, které pomáhá dítě udržet ve správné poloze.

Školní věk: Jakmile z těchto sedaček dítě vyroste (školní věk), pak se volí sedačka bez popruhů, která má pouze podsedák a vyztužená záda, místo popruhů se dítě k sedačce připne bezpečnostními pásy, jimiž je vybaveno přímo auto. U těchto sedaček je třeba zkontrolovat, že po usazení dítěte mu nevede pás v blízkosti krku. Ve spodní části musí pás dítěti obepínat pánev.

Starší děti poté postupně přejdou na tzv. podsedáky, jejichž hlavní účel je zajistit, že je dítě ve správné výšce při použití bezpečnostních pásů (nevede mu přes krk, dole vede přes pánev). Povinnost používání autosedaček a podsedáků zaniká ve chvíli, kdy je dítě vyšší než 150 cm a jeho váha dosáhne 36 kilogramů. Dítě poté může sedět jako dospělý přímo na sedadle vozidla, ale vždy musí být připoutané bezpečnostním pásem.

Dítě na předním sedadle

Ve chvíli, kdy dítě přesáhne některý z výše zmíněných parametrů, tedy výšku nad 150 cm a váhu nad 36 kilogramů, může cestovat v autě také na předním sedadle. Stejně jako u dospělých je ale nutné, aby vždy mělo připnutý bezpečnostní pás.

Pravidla pro jízdu v autě více dětí

V případě, že potřebujete na zadních sedačkách převézt tři děti, pak platí speciální pravidlo. Pokud převážíte tři děti starší tří let a nižších než 150 cm, pak vzadu umístíte pouze dvě autosedačky – pokud pro třetí autosedačku není dostatek prostoru, třetí dítě může cestovat uprostřed bez autosedačky, ale musí být připoutáno bezpečnostním pásem.

 

Co dodržovat při jízdě s dětmi

 • Při výběru vhodné sedačky se vždy řiďte aktuální postavou dítěte a doporučením výrobce.
 • Při instalaci sedačky si dobře prostudujte návod a dodržujte bezpečnostní pokyny, a to nejen výrobce sedačky, ale také samotného vozu.
 • Pravidelně si nechte kontrolovat auto v autorizovaném servisu.
 • Děti poutejte vždy, a to i na kratší vzdálenosti.
 • Nikdy nevytahujte děti z autosedaček za jízdy. Na klíně nebo v náruči nikdy dítě při nárazu neudržíte.
 • Při vysazování dětí u školy vždy posaďte dítě na místo, odkud bude moct vystoupit na chodník (a ne do silnice).
 • Sledujte aktuální situaci ohledně zákonných podmínek použití sedaček, mohou se v průběhu času měnit.

 

Jak vybrat rodinné auto pro jízdu s dětmi

 • Prostor: auto by mělo být dostatečně prostorné, aby umožňovalo pohodlné umístění autosedaček a bezstarostnou jízdu s dětmi. Počítejte také s většími nároky na převoz zavazadel nebo kočárků.
 • Bezpečnostní systémy: Nové vozy jsou vždy vybavené různými bezpečnostními systémy, které mají za úkol chránit řidiče i jeho spolucestující. Při koupi vozu se zajímejte o asistenční systémy, jimiž je vůz vybaven.
 • Interiér: Podoba interiéru vozu, sedaček a bezpečnostních pásů může omezovat použití některých záchytných systémů pro děti. Vždy si ověřte s prodejcem, zda je vámi kupovaný vůz něčím specifický nebo bude nákup sedaček bezproblémový.
 • Airbagy: Pokud chcete vozit děti na přední sedačce, pak je nutné zde vypnout airbagy. Před nákup vozu si ověřte, zda tuto funkčnost vámi vybraný vůz má.

Jak zajišťují bezpečnost dětí vozy ŠKODA

 • Ve všech modelech ŠKODA najdete upevňovací body dětských autosedaček pomocí systému Isofix, který umožňuje snadnou instalaci autosedaček a zároveň je pevně spojen s karoserií vozidla. Kromě toho jsou v zavazadlovém prostoru vozu doplněny rámy Isofix nebo spony Top Tether, čímž se omezí rotace sedadel.
 • Široká nabídka autosedaček: V rámci ŠKODA Originálního příslušenství pro děti si můžete vybrat z několika typů osvědčených kompatibilních sedaček. Všechny tyto autosedačky vyhovuje evropským bezpečnostním předpisům (EHK 44.04) a splňují řadu dalších zkoušek. Vysoká kvalita a bezpečnost těchto dětských sedaček je demonstrována jejich vynikajícími výsledky v nárazovém testu Euro NCAP s úspěšným testováním nehořlavosti, hodnocením škodlivých látek a kvalitou krytu. (Zdroj: https://www.skoda-auto.cz/o-nas/bezpecnost)

Hledáte ideální rodinný vůz? Vyberte si z naší nabídky nových vozů nebo ojetých vozů ŠKODA.

 

O AUTOROVI AUTO-OPAT

Jsme autorizovaný dealer značek ŠKODA a Volkswagen. Podívejte se na naši nabídku nových vozů nebo ojetých vozů, případně můžete využít služeb autorizovaného servisu v Praze.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Jak tvořit záchranářskou uličku od října 2018

Jak spolehlivě určit hloubku dezénu pneumatiky?

Bezpečnostní pásy v autě: vše o bezpečném poutání

Dálniční známky 2021