Hlavní chyby při používání klimatizace v autě
25.03.2022

Hlavní chyby při používání klimatizace v autě

Dnes již prakticky nekoupíte vůz bez klimatizace. Tento velký komfort však přináší i určitou zodpovědnost. Víte tedy, jak klimatizaci správně použít, starat se o ní a čeho se při jejím používání vyvarovat? Že ne? Tak přímo pro vás jsou následující odstavce. A ti, kteří dočtou až do konce, se dozví o příjemné akci, kterou jsme pro vás připravili.

 

Jak klimatizaci použít?

  1. Před zapnutím kouzelného tlačítka “AC” byste správně měli nejdříve ochladit interiér. Stačí otevřít okna a dveře, následně zapnout klimatizaci a na chvíli rychle utéct z horké výhně. Takto se zchladí rozpálené vedení vzduchu, klimatizace začne rychleji účinkovat a vy můžete začít svou cestu v příjemném chládku.
  2. Při jízdě se nedoporučuje mít klimatizaci namířenou přímo na sebe, jinak riskujete například angínu, což v létě nikdo nechce zažít. Správně byste tedy měli ochlazovat vzduch v interiéru.
  3. Rozdíl teploty venkovního vzduchu a vnitřku vozu by měl být maximálně 8°C. Pokud si nastavíte nižší teplotu na delší cestu, před příjezdem pomalu zvyšujte teplotu, ať tělo nezažívá teplotní šok.
  4. Přibližně 10 minut před příjezdem do cílové destinace je vhodné klimatizaci vypnout a nechat tak vysušit výparník. Nebude pak hrozit množení bakterií a plísní. Pokud tento krok zanedbáte, poznáte to snadno podle zápachu, který z klimatizace jde. 

 

Údržba klimatizace

Pokud chcete zabránit zápachu klimatizace, můžete si zakoupit spreje či pěny, které klimatizaci čistí a dezinfikují. Tímto sice nedosáhnete stejného výsledku jako v servisu, ale je dobré tuto údržbu provádět jako prevenci, aby se vám interiérem nešířily plísně a bakterie. Tyto přípravky vždy používejte dle návodu výrobce, každý je jiný a pro co nejvyšší účinnost přípravků je dobré tyto pokyny nezanedbat. 

 

Co dělat, když klimatizace sice chladí, ale zapáchá

V tomto případě se vám v klimatizaci rozšířily již výše zmíněné plísně a bakterie. V tuto chvíli není dobré vyčkávat a rovnou si zavolejte do svého servisu a domluvte se na čištění. My v AUTO OPAT vám s tím rádi pomůžeme. Na čištění využíváme ozon, který je velice účinným dezinfekčním plynem bez zdravotních rizik. Čištění nezabere dlouho a vaše klimatizace bude vonět jako nová. 

 

Klimatizace není nepříjemně cítit, ale přestává chladit

V tomto případě vám dochází chladící médium, což je kapalina, kterou klimatizace postupně spotřebovává a díky níž může fungovat. Chladící médium vám rádi vyměníme, aby klimatizace mohla chladit, jak má a vy jste své cesty prožili v příjemném chládku.

Pokud potřebujete pomoci s čištěním nebo doplněním klimatizace, stačí si zavolat do jedné z našich poboček, kde vám rádi pomůžeme, abyste měli klimatizaci v perfektním stavu. 

 

Přezutí pneumatik

Kromě čištění klimatizace nás brzy čeká další velká událost pro motoristy. Tou je přezutí ze zimních pneumatik na letní. Doporučujeme všem řidičům výměnu neuspěchat, i v březnu může sněžit. Zapište si tedy do diářů datum 1. dubna, od té doby můžete uhánět po silnicích na letních pneumatikách. Pokud si netroufnete na výměnu sami, v AUTO OPAT Nupaky vám rádi pomůžeme a o přezutí se postaráme. 


Zároveň pro vás máme super BONUS. Pokud k nám přijedete na čištění klimatizace či přezutí a pořídíte si nové stěrače, abyste nebyli překvapeni aprílovým počasím a měli vždy perfektní viditelnost, dostanete od nás značkový koncentrát za pouhou 1 Kč!