Jak jezdit úsporně
26.10.2022

Jak jezdit úsporně

V dnešní době, kdy ceny pohonných hmot letí každým dnem nahoru, je úsporná jízda aktuálnější než kdy dřív. Nejenže šetrná jízda ulehčí vaší peněžence, ale zároveň je i bezpečnější a snižuje negativní dopad na životní prostředí. My vám přinášíme 4 rady, jak jezdit úsporněji:

1) Konec jízdy brzda-plyn Zapomeňte na styl brzda-plyn

Zvýšení spotřeby nastává jízdou brzda-plyn, jelikož motor při akceleraci spotřebovává velké množství pohonných hmot. Plyn proto přidávejte plynule a jezděte konstantní rychlostí. Nezapomínejte ani na to, že v nižších otáčkách jezdí motor “levněji”. Při řízení proto předvídejte a před obcí či před omezením rychlosti využijte kinetické energie rozjetého vozidla tak, že plynule podřadíte, čímž se vyhnete aerodynamickému odporu auta a tedy i vyšší spotřebě.

2) Správné pneumatiky a kontrola tlaku v nich Mějte správný tlak v pneumatikách

Při koupi pneumatik sledujte označení tvrdosti a volte spíše pneumatiky s označením A, které jsou tvrdší a mají menší valivý odpor. Oproti tomu pneumatiky označené písmenem E jsou měkké, mají velký valivý odpor a vůz tak během jízdy dosahuje vyšší spotřeby.
Doporučujeme dofouknout pneumatiky na nejvyšší doporučenou hodnotu tlaku a tento a stav pravidelně kontrolovat 1x měsíčně. Správně nafouknuté pneumatiky zajišťují bezpečnější jízdu a zároveň se budou pomaleji opotřebovávat, čímž prodloužíte jejich životnost.

3) Snížení odporu vzduchu Snižte odpor vzduchu

Během jízdy ušetříte i tím, že snížíte odpor vzduchu. Proto si zavřete otevřená okénka a pokud to není zrovna nutné, nemějte na voze při jízdě nasazené střešní nosiče a boxy. Také myslete na to, že čím rychlejší jízda, tím vyšší odpor vzduchu a vyšší spotřeba. Pro úspornou jízdu doporučujeme jet na dálnici rychlostí 110 km/h.

4) Pravidelný servis a správný olej

Pečlivým servisem přispějete ke snížení spotřeby vašeho vozu. Především se zaměřte na pravidelnou výměnu vzduchového filtru. Také nezapomínejte na výměnu oleje a používejte pouze ten, který radí výrobce. Ti často doporučují oleje s viskozitní specifikací 0W-20, které jsou řidší a snižují emise a spotřebu.

K těmto základním radám pro úspornější cesty ještě dodáváme nutnost hlídání si spotřeby klimatizace a topení.
Přejeme vám spoustu úsporných kilometrů bez nehod a v pohodlí. Tým AUTO OPAT