Návody, jak správně parkovat: podélné, příčné i kolmé parkování
21.02.2020

Návody, jak správně parkovat: podélné, příčné i kolmé parkování

Podélné parkování

 • Vyberte si místo, kde budete parkovat. Místo pro podélné parkování by mělo mít délku alespoň jako váš vůz plus 80 cm. Zastavit a poté parkovat je možné jen na pravé straně vozovky ve směru jízdy (pokud se nejedná o jednosměrku).
 • Zajeďte svým autem na úroveň vozu, který je zaparkován před zvoleným místem. Nezapomeňte dát znamení o směru jízdy, abyste neohrozili jiné řidiče. Zastavte tak, aby mezi vaším a zaparkovaným vozem byl asi 1 m s tím, že kufr obou vozů bude končit na stejné úrovni.
 • Vytočte volant do krajní pozice ve směru do místa, kde budete svůj vůz parkovat. Za pomoci zpátečky můžete začít pomalu couvat. Pokračujte, dokud auto nebude v úhlu 45° k linii vozovky. Jakmile se tak stane, zastavte a přejděte k dalšímu kroku.
 • Nyní přetočte volant do úplně opačné krajní pozice, tedy směrem do vozovky. Pak pokračujte v couvání, vůz plynule zapluje na parkovací místo. Nezapomeňte přitom pro jistotu hlídat přední hranu vozu.
 • Nakonec popojetím dopředu či dozadu dolaďte polohu vozu, aby byl v bezpečných vzdálenostech od vozu, který je zaparkován před vámi i za vámi.

Příčné/kolmé parkování

Příčné parkování kolno k vozovce je pro spoustu řidičů mnohem snadnější s tím, že si můžete vybrat, zda na místo budete najíždět popředu nebo do něj budete couvat. Poté si najeďte k místu větším obloukem a nezapomeňte blikat směrovkou doprava.

Popředu

Zastavte v okamžiku, kdy je vaše vozidlo ve stejné úrovni, jak zadní část auta, vedle kterého chcete zaparkovat. Pak stočíte volant úplně doprava a pozvolna vjíždíte na parkovací místo. Hlídáte si obě strany vozu. V případě potřeby zastavíte auto našikmo na parkovacím místě, vyrovnáte volant, trochu si couvnete a pak znovu nasměrujete volant směrem do parkovacího místa. Případným couvnutím a popojetím dopředu vyrovnáte vůz tak, aby nebyl příliš blízko žádného ze sousedních aut a přitom abyste mohli bez problému vystoupit.

Pozadu

Pokud nemáme dostatek místa pro zaparkování popředu, zaparkujete pozadu couváním. Zastavte tak, abyste stáli zadní částí vozu na stejné úrovni jako vůz, vedle kterého budete parkovat. Pak stočíte volant nadoraz doprava a v oblouku couváte na parkovací místo. V zrcátkách kontrolujete obě strany vozu. Jakmile je vůz vodorovně k ostatním vozům, stočíte volant do výchozí polohy a jednoduše docouváte na parkovací místo.

Jak správně parkovat: základní pravidla

 • Výběr parkovacího místa: řidič může zastavit a parkovat jen na „své straně“ silnice, tedy vpravo ve směru jízdy, jedinou výjimkou jsou jednosměrky. Jinak nelze zastavovat a parkovat ve směru jízdy vlevo.
 • Pokud parkujete podélně, je třeba nechat na silnici alespoň 6 metrů volno, tedy 3 metry pro každý směr jízdy. Jinak budete ohrožovat provoz a možná si vysloužíte i pokutu.
 • Nikdy nezastavujte prudce a vždy dávejte dostatečně dopředu vědět ostatním řidičům svůj záměr parkovat za pomoci blinkrů.
 • Na parkovištích platí stejně jako na cestách pravidla silničního provozu, především je důležité dodržovat přednost zprava, na kterou řidiči při průjezdu parkovištěm někdy zapomínají.

Jak vám s parkování pomůžou vozy ŠKODA

Park Assist

 • Tento asistenční systém vám automaticky natočí volant tak, aby směřoval do parkovacího prostoru. Řidič jen musí zrychlovat nebo brzdit.
 • Systém automaticky vyhodnotí parkovací místo pro podélné parkování. Pokud senzor místo vyhodnotí jako vhodné (délka auta + 80 cm), pomůže vám s prováděním parkovacího manévru.

Rear View

 • Když zařadíte zpětný chod, aktivuje se parkovací kamera a na obrazovku infotainmentu se přenese obraz parkovacího místa doplněný o naváděcí linie. Ty ukazuje, kam pojede váš vůz podle toho, jak máte natočený volant.

Parkovací senzory

 • Systém vás zvukovým signálem s vizuálním doprovodem na obrazovce upozorní na blížící se překážku. Vyhodnocuje přitom přítomnost rizikového místa podle úhlu natočení volantu.

Vyberte si z nabídky nových vozů ŠKODA, s nimiž se vám bude parkovat jedna radost, nebo si vyberte jeden z prověřených ojetých vozů z programu ŠKODA Plus.

O AUTOROVI AUTO-OPAT

Jsme autorizovaný dealer značek ŠKODA a Volkswagen. Podívejte se na naši nabídku nových vozů nebo ojetých vozů, případně můžete využít služeb autorizovaného servisu v Praze.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Bezpečná přeprava dětí: vše o sezení, poutání a jízdě v autě

Bezpečnostní pásy v autě: vše o bezpečném poutání

Záchranářská ulička

Dálniční známka 2021