Jak vyčistit auto od pylu zvenku i zevnitř?
31.03.2020

Jak vyčistit auto od pylu zvenku i zevnitř?

Pokud parkujete pod stromy nebo kdekoli poblíž přírody, na jaře se můžete potýkat s jemnou žlutou nadílkou, která zasype váš vůz. Pyl spolu s jinými přírodními prvky se může nalepit na lak vašeho auta, pokrýt vrstvou interiér i zanést pylový filtr. Toto období je zejména pro alergiky noční můrou, přinášíme vám proto pár tipů, jak si s pylovým popraškem poradit na všech frontách.

Jak vyčistit vůz od pylu

Na tmavém laku nebo na oknech mohou jemné částečky pylu způsobit pěknou nadílku, obzvlášť pokud se zkombinují i se šťávami z různých dřevin, pryskyřicí nebo se smíchají s jarním deštěm. V případě, že se potřebujete zbavit pouze jemného prášku, odborníci doporučují silný proud vody, který snadno vše smyje, případně se můžete vybavit vlažnou vodou s kapkou odmašťovače a měkkým hadříkem nebo houbou. Doporučujeme často oboje máchat, abyste pyl nerozmazávali.

V případě, že zamíříte do myčky, můžete si připlatit za voskování karoserie, díky tomuto ošetření pyl sklouzne a nebude na voze ulpívat, nebo alespoň ne v takovém množství.

Víc problematické je odstranění pryskyřice nebo medovice (lepkavé sladké tekutiny, která někdy skapává z koruny stromu). Doporučujeme zkusit například kreditkou nebo stěrkou na sníh nečistotu jemně odstranit, pokud to nejde, nechte nečistotu odmočit ve vlažné vodě. Poté se můžete pokusit odstranit nečistotu za pomoci vody s odmašťovačem. Pokud je nános opravdu silný, použijte speciální sprej na tyto nečistoty, který je rozpustí.

O váš vůz se vám rádi postaráme. Nabízíme ruční mytí a čištění vozu v 5 variantách, a to v našich provozovnách na ulici Legerova (Praha) a v Nupakách u Prahy.

Jak vyčistit interiér

Vnitřní prostor vozu omyjte mokrým hadříkem se saponátem, který budete muset často máchat ve vodě. Pomoci si můžete i jednorázovými vlhčenými ubrousky, kterými budete třeba i průběžně omývat plochy ve voze, abyste snížili množství pylu ve voze. Sedačky musíte jednoduše vysát.

Nejlépe ale uděláte, pokud se budete snažit snížit množství pylu, které se k vám do kabiny vozu dostane. To má na starost mimo jiné také pylový filtr.

Výměna pylového filtru

Pylový (nazývaný také kabinový) filtr čistí vzduch, který přichází do kabiny vozu. Má schopnost zachytit škodlivé látky, jako jsou pyly, prach, otěr z pneumatik nebo jakékoli jiné nečistoty létající kolem vozu na silnicích. Dokáží zachytit až 99 % všech částic a má antibakteriální účinek.

Jak poznáte, že je třeba pylový filtr vyměnit? Automobilka ŠKODA doporučuje zvážit, v jak prašném prostředí se s vozem nejčastěji pohybujete. V náročnějších podmínkách je třeba měnit filtr každý rok nebo po ujetí 30 000 km, v méně prašných podmínkách měňte filtr každé dva roky nebo po ujetí 60 000 km. Je možné, že tuto potřebu nijak nezjistíte, ale možná zaregistrujete nepříjemný zápach nebo zamlžená okna, která mohou být signálem, že je filtr příliš zanesen.

Pro svůj vůz ŠKODA si můžete vybrat z tří typů kabinových filtrů, v nabídce je univerzální varianta filtru Economy, pylové filtry s aktivním uhlím a pachové filtry, které absorbují také bakterie a pachy. Pylový filtr bývá ve vozech ŠKODA umístěn za schránkou spolujezdce. Pokud se nechcete pouštět do výměny sami, nejjednodušší variantou je zajet do servisu na jarní prohlídku vozu, která často zahrnuje také kontrolu klimatizace, pneumatik a celkového stavu vozu.

 Autorizovaný servis vozů ŠKODA a Volkswagen: objednejte se na jarní kontrolu vozu v provozovně Nupaky u Prahy nebo na ulici Legerova, Praha.

 

O AUTOROVI AUTO-OPAT

Jsme autorizovaný dealer značek ŠKODA a Volkswagen. Podívejte se na naši nabídku nových vozů nebo ojetých vozů, případně můžete využít služeb autorizovaného servisu v Praze.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Bezpečná přeprava dětí: vše o sezení, poutání a jízdě v autě

Portál občana: bodový systém řidiče online

Návody, jak správně parkovat: podélné, příčné i kolmé parkování

Dálniční známky 2021