Jak vyzrát na aquaplaning?
18.08.2022

Jak vyzrát na aquaplaning?

CO JE AQUAPLANING A JAK SI S NÍM PORADIT?


Aquaplaning je stav, kdy je na vozovce tolik vody, že po najetí do ní ji pneumatika není schopna všechnu odvést, kolo se nadzvedne, auto ztratí kontakt s vozovkou a stane se hůře ovladatelné. Jak si s takovou situací poradit? To se dozvíte v našem článku a na konci se můžete podívat i na názorné video.

NEZMATKUJTE

Pokud jste se již dostali do aquaplaningu, hlavním pravidlem je nezmatkovat. Velmi často se aquaplaning díky vhodným pneumatikám na vozidle vyřeší sám dříve, než stihnete jakkoliv reagovat. Naopak by vás zbrklé manévry mohly přivést do problémů.

Pokud je aquaplaning větší, je potřeba zásahu řidiče, ale i zde musíte s citem. V případě, že držíte volant správně, to znamená “tři čtvrtě na tři” a ne ležérně jednou rukou, stačí se s volantem neprat a automobil nechat jet rovně. Pokud držíte volant špatně, aquaplaning vám jej strhne i s rukou a již není moc cest zpět.

NEDUPEJTE NA BRZDU
Dalším pravidlem je nedupat na brzdu. Tu stačí použít jen maličko a zároveň plynule snížit rychlost, tedy žádné razantní dupání na brzdy nebo vyšlápnutí akcelerátoru. Držte volant pevně, stabilně, trochu snižte rychlost a auto vám z aquaplaningu pomůže.

JAK AQAPLANINGU ÚPLNĚ PŘEDEJÍT?
Při jízdě si dávejte pozor na vyjeté koleje, protože se v nich drží větší množství vody, i když to nemusí být na první pohled vidět. Na dálnicích si dávejte pozor na kraje vozovky. Zvláště u svodidel může být voda hlubší a ve vyšších rychlostech velice nebezpečná. Vždy je základním pravidlem zvolnit. Někdy i 90 km/h na tachometru může být příliš a aquaplaning vás tak může snadno překvapit. Zkrátka i zde platí sledujte stav vozovky a přizpůsobte svou jízdu podmínkám.

 

VIDEO:
 

NEPODCEŇUJTE PNEUMATIKY
Stejně jako v zimě dbáte na správný vzorek pneumatiky, abyste předešli neštěstí, měli byste v létě myslet na správné pneumatiky, které dobře odvádí vodu. V deštivých dnech můžete nejen dostat aquaplaning, ale třeba i ztratit přilnavost v zatáčkách. U nás v AUTO OPAT máme dva druhy pneumatik, které výborně odvádí vodu a zajistí tu nejlepší ovladatelnost auta i za mokra. Pojďme se podívat, které to jsou.SportContact™ 7 – když víš, že můžeš

Nová pneumatika SportContact™ 7 garantuje stabilní a jisté řízení na suché i mokré vozovce. Dobrá přilnavost na mokré vozovce je klíčová pro bezpečnou jízdu. Hodnocení přilnavosti za mokra uvádí výkon pneumatiky na mokré vozovce, který se dělí do tříd od A až po E. Čím vyšší třída, tím kratší brzdná dráha na mokré vozovce. Pneumatika SportContact™ 7 je hodnocena stupněm A.
Dunlop Sport Maxx GT

Asymetrický dezén běhounu s proměnným objemem hmoty dezénu poskytuje vysokou úroveň odolnosti proti aquaplaningu. Mohutné vnější ramenní bloky zajišťují rychlý odvod vody bez turbulencí a zároveň vynikající stabilitu v zatáčkách. Toto zaručuje vysokou odolnost proti aquaplaningu díky zvýšenému kontaktu s vozovkou, lepší stabilitě v zatáčkách a přesnosti řízení.

U nás v AUTO OPAT máme na výběr i z mnoha dalších pneumatik. Přijeďte k nám a my vám pomůžeme vybrat ty nejlepší pro vaše auto a rádi vám je i namontujeme. A pokud se stane, že aquaplaning zvítězí, tak se na nás neváhejte obrátit a my vám rádi pomůžeme vašeho čtyřkolového miláčka dát do té nejlepší formy v servisech AUTO OPAT Nupaky a Legerova.  Mnoho šťastných kilometrů za všech podmínek přeje AUTO OPAT.