JAK ZJISTÍTE, ŽE MÁTE NA VOZE SPRÁVNÉ ZIMNÍ PŘEZUTÍ?
30.09.2021

JAK ZJISTÍTE, ŽE MÁTE NA VOZE SPRÁVNÉ ZIMNÍ PŘEZUTÍ?

Blíží se zima a s ní přichází na řadu i návštěva autoservisu kvůli výměně pneumatik. Víte však, co všechno si musíte pohlídat a od kdy je vhodné mít na autě zimní přezutí? Pokud ne, čtěte dále a dozvíte se vše potřebné. 

 

Kdy přemýšlet o přezutí? 

Zákon o silničním provozu nařizuje použití zimních pneumatik v termínu od 1. listopadu do 31. března. V tomto časovém období musí být automobil osazen zimními pneumatikami pokaždé, když se nachází na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo je možné tyto vlivy vzhledem ke klimatickým podmínkám očekávat. Letní pneumatiky v zimě mají mnohem delší brzdnou dráhu, auto se hůře ovládá a snadno tak můžete způsobit nehodu. 

 

Vyberte si správný rozměr
Samozřejmě je potřeba vybrat si správný rozměr pneumatiky. Pamatujte, že zvolit musíte podle aktuální šířky a průměru disku, na který pneumatiku budete chtít nazout. Přesné rozměry si překontrolujte ve velkém technickém průkazu. Tam najdete velikosti disků, plášťů atd.

 

Jak je to s dezénem pneumatik?

Pokud budete své auto obouvat do pneumatik z minulých let, měli byste je mít zkontrolované. Jejich dezén by měl mít alespoň 4mm, protože sjetá pneumatika zvyšuje brzdnou dráhu a ovladatelnost. Samotná výměna již nezabere moc času, je však nutné se objednat dostatečně předem, protože s blížící se zimou ubývá i volných termínů.

 

Jak změřit hloubku dezénu?
V této době je již velmi snadné zjistit hloubku dezénu. Buď můžete použít klasický hloubkoměr, který vám přesně ukáže, jak moc je pneumatika sjetá.  Případně můžete sáhnou po orientačním měření, pro které stačí z peněženky vysypat padesátikorunu a přiložit. Pokud vidíte vnější okraj, tak je kolo sjeté a měli byste urychleně pořídit nové pneumatiky. 

 

Jak se starat o zimní pneumatiky?
Primárně nesmíte podcenit nahuštění pneumatik. Odborníci doporučují kontrolovat tlak jednou za dva týdny. Nejlépe však uděláte, pokud ho budete kontrolovat při každém tankování. Větší kontrolu provádějte vizuálně jednou za měsíc, vždy dejte pozor na to, jestli není pneumatika mechanicky poškozená a jestli je v pořádku. 

 

Co vás čeká za hranicemi?
Když se v zimě vydáte například do Rakouska, počítejte s tím, že musíte mít “zimáky” od 1. listopadu do 15. dubna. Pokud se rozhodnete nerespektovat tyto místní předpisy, hrozí vám pokuta až 5.000 eur. Německo od řidičů vyžaduje dezén alespoň 1,6 mm, avšak pneumatiky musí být testované jako zimní. Naši bratia na Slovensku vyžadují dezén alespoň 3 mm a jejich zimní období na silnicích trvá od 15. listopadu do 31. března. Naopak v Polsku nejsou zimní pneumatiky vůbec povinné.

 

A co celoroční pneumatiky?
Ty se vyplatí maximálně řidičům, kteří najezdí méně jak 5.000 km ročně. Při vyšším nájezdu se finančně vyplatí mít zimní a letní pneumatiky. Ty celoroční totiž pravidelně končí na chvostech testů, dříve se opotřebí, čímž mají menší nájezd. Na pneumatikách se v tomto případě nevyplatí šetřit. 

 

Nepodceňujte zimu, zvlášť, pokud cestujete autem. Dbejte na správný stav vašich pneumatik, ty vám mohou jednoho dne zachránit třeba i život.