Jaké změny nás čekají v roce 2022 u dálničních známek?
07.01.2022

Jaké změny nás čekají v roce 2022 u dálničních známek?

Už je tomu rok, co po dálnicích jezdíme bez nalepené dálniční známky na předním skle. Usnadnilo nám to mnoho starostí, třeba s odlepováním a samotným nákupem známky nové. Mnohým z nás již v průběhu ledna a února bude platnost elektronických známek zakoupených minulý rok končit. Pojďme se proto podívat na to nejdůležitější, co byste o nich v roce 2022 měli vědět.

 

Kde elektronickou dálniční známku koupit
Nejsnazší způsob je navštívit web www.edalnice.cz, kam si zadáte SPZ vašeho vozu, zvolíte délku platnosti známky a zaplatíte.
Elektronické dálniční známky můžete zakoupit v různých variantách. Známka na jeden rok platí 365 dní od data koupě a vyjde vás na 1 500 Kč. Poté máte na výběr třicetidenní za 440 Kč a desetidenní za 310 Kč.

 

Kdy si musíte známku koupit?
Zákon říká, že povinnost pořídit si známku mají “motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí nejvýše 3,5 tuny.”  To znamená, že všichni, kteří vlastní auta i dodávky do této hmotnosti, si známku zkrátka musí pořídit, pokud však nemáte vůz, který je osvobozen od povinnosti zakoupit známku. Které to jsou?

 

Vozidla osvobozená od koupě dálniční známky

Automaticky jsou od poplatku osvobozeny:

  1. automobily, které jezdí na elektřinu, vodík nebo mají hybridní pohon s emisemi CO0 do 50g/km). Tato vozidla mají speciální SPZ začínající písmeny EL;
  2. historické automobily s přidělenou zvláštní SPZ a průkazem historického vozidla;
  3. vozidla, která přepravují osoby s průkazem ZTP nebo ZTP/P. To platí v případě, že držitel průkazu je provozovatelem vozidla, případně osoba jí blízká;
  4. vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou. V případě zastavení hlídkou PČR stačí předložit lékařskou zprávu nebo jiná potvrzení od lékaře.

 

Pokuty a ověření platnosti známky 

Za jízdu bez platné známky hrozí pokuta až 20 tisíc korun. Pokud zneužijete systém osvobození, čeká vás pokuta až 100 tisíc korun.

Jezděte poctivě a opatrně, snad už teď víte, co vás na cestách po dálnicích v roce 2022 čeká. A kdyby se něco stalo s vaším autem, v AUTO OPAT jsme tu pro vás.