Jízda za zhoršené viditelnosti
09.11.2022

Jízda za zhoršené viditelnosti

Každý z nás to někdy zažil: klidná jízda se díky dešti, sněhu, mlze nebo ledu může proměnit v riskantní chvíle, které chceme mít co nejdříve za sebou. Přichystali jsme si pro vás pár tipů, které vám pomohou mít situaci plně pod kontrolou při zhoršených podmínkách.

1. Správné pneumatiky

Důležitým bezpečnostním prvkem při jízdě ve zhoršených podmínkách jsou správně zvolené pneumatiky. V létě je potřeba vybrat ty, které dobře “sedí” na mokru a v zimě ty, které mají výborné hodnocení pro jízdu na sněhu a ledu.

U zimních pneumatik je potřeba hlídat si minimální hloubku dezénu, která je 4 milimetry (naopak u letních je to 1,6 milimetru). Nepodceňujte výběr pneumatik, nešetřete na nich a kupujte je pouze u ověřených prodejců.

2. Příprava před zimou

Před zimou zkontrolujte přední stěrače a pokud již nefungují dobře a dělají na skle šmouhy, určitě je vyměňte. Zároveň si nechte pravidelně každý rok seřídit světla, abyste za všech podmínek dobře viděli na cestu před sebou.

3. Výbava na cesty v zimě

V zimním období je dobré vozit s sebou vhodné vybavení. Vždy mějte v autě připravené rukavice, protože v mrazivém počasí je jakákoliv manipulace bez nich velmi nepříjemná. Zabalte si škrabku na skla, nemrznoucí kapalinu do ostřikovačů, malou lopatku a smetáček pro odházení sněhu z kapoty auta. Pro všechny případy je dobré vozit s sebou lano, aby vás mohl jiný řidič vytáhnout, pokud náhodou zapadnete do příkopu. Pokud máte auto s centrálním zamykáním na dálkové ovládání, mějte klíček od něj ve vnitřní kapse bundy či kalhot, aby byl stále v teple. V mrazu se totiž může vybít a vy jím auto neotevřete. V případě, že jste majitelem staršího vozu, mějte na paměti, že může dojít k rychlému vybití baterie. Proto pořiďte i startovací kabely.

4. Jak jezdit na ledě?

Při jízdě v zimě si dejte pozor na led. Nejlepší je preventivně snížit rychlost tam, kde hrozí námraza. Jedná se například o mosty, údolí a místa, kde se vyskytuje silný vítr.
Buďte obezřetní i v místech přechodů, kde se mění povrch vozovky. Například pokud jedete v ranních hodinách, kdy začíná svítit slunce, bývá silnice v otevřené krajině již rozmrzlá, ale jakmile vjedete do lesa, můžou vás na vozovce najednou překvapit ledové plotny. Naopak pokud ve větrném počasí jedete lesem, kde je silnice suchá a vyjedete z něj na širou pláň, je velká pravděpodobnost, že v této části vozovky vás budou čekat sněhové jazyky.

5. Bezpečná jízda v případě sněžení

Při výrazném sněžení neriskujte rychlou jízdou, jelikož nikdy nevíte, co vás čeká. Jedním z “držáků” na vozovce během takové jízdy jsou kvalitní zimní pneumatiky, které snižují riziko smyku. Dále pomáhají dostatečné rozestupy a v neposlední řadě řetězy připravené v kufru, které případně pomohou s přilnavostí a na zasněžené vozovce mohou být nejbezpečnějším řešením.

6. Jízda v mlze

Mlha snižuje viditelnost, proto jsou důležitým prvkem rozsvícené mlhovky. Ty ale nemusíte mít zapnuté pouze v mlze, dají se využít i při sněžení či dešti. Mlhovky rozsviťte i v případě, že nevidíte světla vozidla před vámi. Naopak je nezapínejte, pokud stojíte v koloně, je optimální viditelnost či hrozí oslnění řidiče v protějším pruhu. Zapnutím mlhovek v nepravou chvíli totiž riskujete ohrožení ostatních vozidel a možnost vzniku dopravní nehody.

Základní rady pro bezpečnou jízdu za snížené viditelnosti a zhoršených podmínek jsme vám předali. Pokud by se i přesto stalo, že na vás příroda vyzraje a váš vůz bude potřebovat péči, my v AUTO OPAT vám rádi vašeho miláčka dáme zpět do formy.