Cestování se psem v autě pohodlně a bezpečně
03.09.2020

Cestování se psem v autě pohodlně a bezpečně

Berete na výlety svého čtyřnohého miláčka? Nezapomeňte, že cesta autem se psem má svá pravidla, která mají za cíl ochránit jak zdraví vašeho psího parťáka, tak řidiče a všech pasažérů ve voze. V tomto článku vám vysvětlíme, jak si poradit se zákonnými opatřeními a přitom poskytnout pejskovi dostatek pohodlí.

Co říká zákon a předpisy

V zákoně není přesně popsáno, jak se zvířata ve voze mají převážet. V zákoně o silničním provozu č. 361/2000 Sb. je pouze toto: „Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Pokud policisté při náhodné kontrole usoudí, že pes není dostatečně zabezpečen a mohl by představovat riziko, můžete dostat pokutu až 2000 Kč (ve správní řízení až 2500 Kč). Nehrozí vám přitom ztráta bodů. Nezapomeňte ale, že při převozu zvířat platí také předpisy na ochranu zvířat proti týrání, proto je třeba také zajistit, aby byl pes v pohodlí, s dostatečným přísunem vzduchu, v odpovídající teplotě a s dostatkem vody a jídla. O všem vám povíme více níže.

Při cestování do zahradničí si vždy ověřte místní podmínky a zákony, mohou se lišit od těch českých a při jejich nedodržení by vám mohla hrozit pokuta. Mezi takovými požadavky může být cestovní pas pro zvíře, označení mikročipem či tetováním, případně potvrzení o očkování.

Tipy pro cestování se psem v autě

Kam psa umístit a jak mu zpříjemnit cestu

Je dobré od začátku vybrat jedno místo, na kterém budete psa vždy převážet. Tak bude mít možnost si na „své“ nové místo zvyknout a bude při převozu klidnější. Je také vhodné na místo dát pejskovi jeho oblíbenou hračku nebo deku, díky čemuž si na místo bude snadněji zvykat. Je nutné, aby byl pes ve voze klidný, pokud by kňučel, štěkal nebo se vzpouzel, řidič by mohly mít problémy se soustředěním. I vteřina nepozornosti pak může způsobit katastrofu.

Pro převoz pejska si můžete vybrat ze dvou míst: zavazadlový prostor nebo zadní sedačka. Nikdy nevozte mazlíčka na předním sedadle, a to především ze dvou důvodů: tím prvním je pro pejska nebezpečná aktivace airbagu v případě nárazu, tím druhým je, že by se zvíře mohlo nečekaně splašit a ohrozit řidiče při řízení.

  • Zavazadlový prostor

Pokud máte SUV nebo prostorný kufr, kam se pes vejde, máte z poloviny vyhráno. I pro přepravu v kufru ale platí pár pravidel. Ideálně by měl být od zbývajícího prostoru auta oddělený mříží nebo sítí. Existují ale také různé klece nebo přepravky, které se do kufru mohou umístit. Cílem je omezit prostor zvířeti tak, aby mělo dostatek místa, ale zároveň aby při případném nárazu něco zastavilo jeho pohyb. Hodit se vám může také gumová podložka do kufru, která bude chránit před nečistotami a zároveň bude zabraňovat podklouznutí tlapek zvířete.

  • Zadní sedačky

Ne vždy to vyhovuje majitelům psů nebo samotnému mazlíčkovi. V takovém případě mohou umístit psa na zadní sedačku. Na tomto místě ale převážejte jen psa, který už má zvládnuté alespoň základní povely a není nezvladatelný. I v případě, že bude pes správně uvázán, jeho štěkot nebo neklid vás může neustále při řízení rozptylovat.

Existují poté dvě varianty: první je možnost umístit psa do speciálního postroje, který se poté připevní k bezpečnostnímu pásu. Tyto postroje se vyrábí v různých velikostech tak, aby vyhovovaly pejskům různých velikostí. Vždy ale vybírejte pouze výrobky s platnou atestací, které vás v kritické chvíli nezklamou. Pamatujte na to, že zvíře by nikdy nemělo být připevněno za obojek, hrozilo by jeho uškrcení.

Pokud se při převozu bojíte především toho, že se sedadla po návštěvě pejska promění v zablácený, zachlupený a poslintaný pelíšek, pak pro vás máme dobrou zprávu. Můžete si pořídit ochranný potah na zadní sedadla, který se snadno během několika vteřin upevní. Jeho povrch je nepromokavý, omyvatelný a protiskluzový, takže dokonale zabrání ušpinění. Zároveň slouží jako prostředek, který odděluje psí a lidský prostor a tím zvyšuje bezpečnost při převozu.

Jak zajistit klidný a bezpečný převoz

Je důležité se snažit psům cestování co nejvíce zpříjemnit. Pokud nejsou zvyklí na přejezdy autem, bývají při cestách vystresování, což může způsobit třas, štěkot nebo dokonce zvracení. Na uklidnění psa není jasný návod, máme pro vás ale pár tipů, které by mohlo pomoci. Kromě zajištění pohodlného a bezpečného místa na převoz můžete zkusit některý z těchto bodů:

  • Jeden ze spolucestujících může sedět na zadním sedadle vedle psa. Samotná přítomnost páníčka nebo blízkého člověka často pomůže psa uklidnit.
  • Pokud nemůžete sedět vedla psa, zkuste mu dát něco, co pro psa bude „pachem bezpečí“. Může se jednat o vaše tričko, pelíšek z domova nebo oblíbenou hračku.
  • Nekrmte psa přímo před cestou, zvýšíte tak pravděpodobnost, že se mu udělá zle a bude zvracet. V případě delších cest si raději přivstaňte a nakrmte ho s dostatečným odstupem před jízdou.
  • Během cesty dělejte pravidelné přestávky, a to alespoň jednou za dvě až tři hodiny. Tato doba může být individuální, čím častěji budete zastavovat, tím to bude pro zvíře lepší. Při pauze zajistěte pro psa nejen lehkou stravu, ale také dostatek vody. Za tímto účelem si můžete pořídit různé cestovní misky a lahve. Ideální je nechat ho také proběhnout a vyvenčit.
  • Pejskovi je třeba zajistit příjemnou teplotu. Většina aut má klimatizaci, která zajistí optimální teplotu pro cestující i pejska. Pokud máte starší vůz, nezapomeňte na větrání a dostatek tekutin.
  • Spousta psů má velmi citlivý sluch a hlučná hudba je může trápit. Nepouštějte proto ve voze rádio příliš nahlas. Pejskům škodí především opakovaný zvuk a basy, proto kontrolujte nejen hlasitost, ale také nastavení zvuku v autě.
  • Před cestou zabalte svému mazlíčkovi vlastní zavazadlo, kde bude mít vše potřebné: doklady, léky, jídlo, vodu, misky, hračky, sáčky na výkaly, vodítko, postroje nebo deku.

Pokud potřebujete odejít z vozu, psa nikdy nenechávejte uvnitř! V teplých dnech teplota ve voze velmi rychle stoupá, a to i v případě, že je chladno a pod mrakem. Pootevřené okno není v tomto případě řešením, zvyšování teploty tím příliš nezastavíte. Než ponechat zvíře v autě, raději jej nechte v klidu doma. V některých státech je ponechání zvířete v zamčeném autě dokonce nezákonné.

Jak vám pomůžou vozy ŠKODA

Pokud vlastníte nový nebo ojetý vůz ŠKODA, můžete si vybrat z nabídky originálního příslušenství, které vám pomůže zajistit potřebnou míru bezpečí. Na e-shopu ŠKODA si můžete pořídit příslušenství pro převoz domácích mazlíčků (bezpečnostní pásy pro psy ve třech velikostech, ochranné potahy sedadel) nebo doplňky do zavazadlového prostoru (dělicí mříž, síťový program, plastová vana do zavazadlového prostoru).

Nezapomeňte, že pro bezpečnou jízdu je základem mít bezpečný vůz: ať už máte nový nebo ojetý vůz ŠKODA, před delší jízdou je dobré nechat si vůz zkontrolovat v autorizovaném servisu. Pokud si nejste jistí, zda pro přepravu zvířete máte ve voze vše dobře uzpůsobeno, při koupi vozu vám rádi poradíme vybrat odpovídající příslušenství a vše nainstalovat.

 

O AUTOROVI AUTO-OPAT

Jsme autorizovaný dealer značek ŠKODA a Volkswagen. Podívejte se na naši nabídku nových vozů nebo ojetých vozů, případně můžete využít služeb autorizovaného servisu v Praze.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Bezpečná přeprava dětí: vše o sezení, poutání a jízdě v autě

Bezpečnostní pásy v autě: vše o bezpečném poutání

Vše o dopravních značkách