Slovník bezpečnostních a asistenčních systémů ŠKODA
16.06.2020

Slovník bezpečnostních a asistenčních systémů ŠKODA

Vybíráte nový vůz a ztrácíte se ve všech těch zkratkách a anglických názvech technologických vychytávek? Máme pro vás slovníček, který vám jednotlivé systémy a asistenty vysvětlí polopaticky.

Názvy jsou seřazeny abecedně.

Adaptivní tempomat

Tento asistent je už poměrně rozšířenou a oblíbenou funkcionalitou nových vozů. Tempomat udržuje rychlost vozu podle nastavení, adaptivní tempomat přitom bere v potaz také odstup od před vámi jedoucího vozidla. V případě, že se příliš přiblížíte (např. při vjíždění do kolony), dokáže auto bezpečně zastavit. Pokud je tempomat vybaven také prediktivní funkcí, bude upravovat rychlost také podle informací z navigace, rychlostních omezení a dopravního zpravodajství.

Asistent dálkových světel

Tento asistent automaticky vypíná a zapíná dálková světla podle aktuální dopravní situace a intenzity venkovního světla. Nestane se vám tak, že byste nechtěně oslnili protijedoucí vozidlo nebo svítili v obci někomu do oken kvůli tomu, že byste zapomněla dálková světla vypnout.

Asistent pro manévrování s přívěsem

Tohle je pro pokročilé – manévrování s vozíkem nebo jiným přívěsem spousta řidičů pravidelně nepotřebuje. Ti, kteří poté výjimečně potřebují zaparkovat někam s vozíkem, mohou mít problém s volbou správných úhlů, což může snadno vést k nepříjemné nehodě. A od toho je tady Asistent pro manévrování. Vy jen řídíte rychlost za pomoci plynu a brzdy, kontrolu nad volantem a nastavení úhlů přebere asistent.

Asistent při jízdě v koloně

Tento systém přináší především velkou míru komfortu při jízdě v zácpě. Díky spojení adaptivního tempomatu a Asistenta udržování jízdního pruhu vás bude udržovat v jízdním pruhu a bezpečně se rozjíždět kupředu a brzdit podle okolních vozů.

Asistent udržování jízdního pruhu

Pokud by se vám při jízdě stalo, že bez svého úmyslu začnete opouštět jízdní pruh (například důsledkem mikrospánku), systém dokáže na základě různých signálu toto nebezpečné chování vyhodnotit a řidiče varovat, případně jemně zasáhnout do řízení. Pokud je asistent vybaven také funkcí Adaptivního vedení v pruhu, pomůže vám také udržovat vozidlo v rámci jízdního pruhu.

Asistent změny jízdního pruhu

Tento systém za pomoci dvou radarů sleduje vozidla přibližující se k vašemu vozu zezadu. Pokud vyhodnotí nebezpečí, automaticky se zapne LED signalizace na krytu vnějších zrcátek. Součástí tohoto systému je také Asistent vyparkování, které upozorňuje na vozy blížící se ze strany.

Cestovní paket

V tomto případě se nejedná o jeden systém, ale celou sadu bezpečnostních asistentů, kteří mají za cíl usnadnit vám dlouhé cesty a zajistit vám při nich potřebnou bezpečnost. Díky tomu vám vůz pomůže upravovat rychlost podle okolní dopravy, udržovat jízdní pruh nebo popojíždět v dopravní zácpě.

Corner

Jedná se o funkci efektivního přisvěcování při odbočování, která se zapne automaticky při jízdě s rychlostí nižší než 40 km/h, a slouží k odhalování těžko viditelných překážek, jako jsou obrubníky v zatáčkách. Tato funkce se aktivuje na příslušné straně vozidla podle natočení volantu a podle toho, kterou odbočovací směrovku máte zapnutou.

Front Assist

Vůz s tímto systémem sleduje za pomoci radaru odstup od vozů, které jedou před vámi a v případě, že vyhodnotí nebezpečí, upozorní vás na to nebo přímo začne brzdit. Některé nové modely umí dokonce rozpoznávat chodce, cyklisty nebo zaparkované vozy.

Nouzový asistent

Přes všechny bezpečnostní systémy se může stát, že se řidiči za volantem něco stane. Pokud systém vyhodnotí podezření, že nečinnost řidiče by mohla být způsobená mikrospánkem nebo zdravotní příhodou, systém převezme řízení – začne automaticky a plynule brzdit a zároveň aktivuje varovná světla, aby eliminoval riziko, že do vozu někdo narazí.

Optimální trakce

DSR – zabraňuje nechtěného stočení vozu při kritickém brzdění kola na různých površích
XDS+ – zlepšuje trakci v zatáčkách přibrzďováním vnitřního kola
TPM+ – kontroluje tlak v pneumatikách

Panoramatický kamerový systém

Zadní parkovací kamera přenáší obraz na obrazovku infotainmentu a doplňuje jej o dynamické vodicí čáry, které naznačují, kam se při stávající poloze volantu vůz bude pohybovat. Panoramatický systém ale využívá kromě zadní kamery také tři širokoúhlé kamery, které komplexně snímají prostředí kolem vozu.

Parkovací asistent a senzory

Pokud vaše parkovací schopnosti nejsou nejlepší, pak zcela jistě oceníte tohoto parkovacího asistenta. Systém nejen dokáže vyhodnotit vhodnost parkovacího místa pro váš vůz, ale také provést samotné manévry. Nejnovější verze umí parkovat podélně i příčně, a to popředu i pozadu. Vy jen přidáváte plyn nebo brzdíte, vůz směřuje volant do správného úhlu. Parkovací asistent doplňují také parkovací senzory, které upozorňují řidiče na překážky v jízdní dráze auta.

Rozpoznávání dopravních značek

Pokud je vůz vybaven tímto systémem, pak kamera ve zpětném zrcátku pořizuje snímky okolí a díky nim vyhodnocuje známé dopravní značky. Ve spolupráci s navigací systém umí vyhodnocovat omezení rychlosti, zákaz předjíždění i jiné značky a upozornit na ně řidiče, který by je mohl přehlédnout.

Rozpoznání únavy řidiče

Vůz komplexně sleduje různé signály, které svědčí o tom, zda je řidič unavený nebo ne. V případě, že vyhodnotí nebezpečí, systém upozorní řidiče, že by bylo vhodné dát si přestávku a dobít energii.

Systémy pro efektivní brzdění

ABS – zabraňuje zablokování kol při prudkém brzdění
EBD – zajišťuje optimální rozdělení brzdného tlaku
CBC – optimalizuje brzdění v zatáčkách
HBA – zvyšuje brzdný tlak v kritických situacích
RBS – vysouší mokré brzdy nepostřehnutelným přibrzďováním

Systémy proti smyku

ASR – zabraňuje prokluzování kol při rozjezdu nebo zrychlení
EDL – zabraňuje protáčení kol při jízdě na povrchu, kde mají kola rozdílnou přilnavost
ESC – vyhodnocuje a snižuje riziko smyku
TSA – vyhodnocuje a snižuje riziko smyku při jízdě s přívěsem
MSR – zabraňuje smyku při prudkém brzdění motorem na kluzkém povrchu

Varování při vystupování

Tento asistent sleduje prostor za vozem a po stranách vozu. Upozorní vás v případě, že vyhodnotí možnou srážku s cyklistou, chodcem nebo vozem v momentě, kdy byste zrovna vystupovali z vozu. Varování je optické i zvukové, díky tomu budete ve větším bezpečí.

 

Vyzkoušejte některé z asistenčních systémů v interaktivní aplikaci na webu ŠKODA: http://assistants.skoda-auto.com/#citigo

 

O AUTOROVI AUTO-OPAT

Jsme autorizovaný dealer značek ŠKODA a Volkswagen. Podívejte se na naši nabídku nových vozů nebo ojetých vozů, případně můžete využít služeb autorizovaného servisu v Praze.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Dálniční známka 2021

Co dělat při dopravní nehodě

Auto a mráz: co dělat, když zamrznou dveře, okna či nafta

Bezpečná přeprava dětí: vše o sezení, poutání a jízdě v autě