Zimní sněhové řetězy na auto je vhodné (a někdy dokonce i nutné) použít všude tam, kde potřebujete se svým vozem projet náročným terénem s hlubší sněhovou pokrývkou nebo vrstvou ledu. Sněžné řetězy totiž v takové situaci zlepší jízdní vlastnosti vozu, zkrátí brzdnou dráhu a celkově usnadní manipulaci s autem.
Řidiče při používání řetězů nejčastěji odrazuje potřeba je složitě nasazovat a zase sundávat v počasí, kdy se nikomu nechce vylézat z auta. Kdo chce ale dojet bezpečně, neměl by hledět na pohodlí a tuto „nechuť“ v sobě překonat. Případně si pořiďte řetězy se systémem nasazování, který vám ukrojí z vašeho času jen minimální čas.
V našem textu se dozvíte základní informace pro výběr sněhových řetězů, popíšeme vám jednotlivé druhy řetězů a poradíme, jak postupovat při nasazování a údržbě řetězů.
Na některých úsecích je použití sněhových řetězů přímo vyžadováno, v tom případě je řidič včas upozorněn odpovídající dopravní značkou. V ostatních případech je jen na řidiči, zda se rozhodne řetězy použít nebo ne. Základem ale je s sebou řetězy do hor vozit a být připraven i na to, že se počasí může nečekaně zhoršit.
Mějte také na paměti, že jakmile se dostanete ze zákeřného místa a silnice se stane bez obtíží sjízdnou, řetězy z pneumatik je dobré sundat. Jejich další používání může poškodit vozovku i pneumatiky.
Pro správný výběr řetězů budete potřebovat několik informací: typ vozidla (liší se řetězy pro osobní auta, SUV, nákladní vozy atd.), ideální je mít po ruce manuál pro použití vozidla a typ pneumatik.
Dále je třeba vzít v potaz několik faktorů: podnebí, zákony země, kterou budete projíždět, nebo četnost vašich výprav do hor. V případě, že jezdíte do obtížně sjízdných oblastí často, vyplatí se investovat do řetězů, které nasadíte během chvilky, a zároveň vám vydrží dlouho.
Další specifika řetězů si můžete zvolit podle vlastních preferencí (typ řetězů, materiál, z něhož jsou vyrobeny, způsob jejich nasazování atd.).
Sněhové řetězy se nejčastěji v nabídkách výrobců rozdělují na řetězy pro osobní auta, na SUV, na nákladní vozy a poté další specifické skupiny (autobusy, traktory, kamiony atd.). Důvodem je nejčastěji různá velikost pneumatiky. Každý model ale může mít různá specifika pro použití řetězů.
Při výběru řetězů se proto podívejte do manuálu k vašemu vozidlu, kde jsou vždy popsána případná omezení pro použití sněhových řetězů. Nejčastěji se jedná o problém s nedostatkem prostoru za pneumatikou, nemožností použít určitý typ řetězů na hliníkový ráfek nebo plastovou poklici. Pokud máte tato omezení vyjasněná, nebo víte, že vás nic z toho neomezuje, zaměřte se na samotná kola.
Při koupi řetězů je třeba se řídit velikostí kol, a to jak šíří ráfku, tak velikostí, šířkou a profilem pneumatiky. Existují také různé univerzální řetězy, jejichž velikost se uzpůsobí velikosti kola, ale i v takových případech v jejich popisu najdete informace o minimálním a maximálním rozpětí řetězů.
Materiál, z něhož jsou sněhové řetězy vyrobeny, většinou také určuje, jakou mají podobu. V současné době totiž můžete vybírat z různých alternativ ke klasickým ocelovým řetízkům, které obepínáte kolem kola. Jaké druhy sněhových řetězů tedy existují?
Tyto řetězy jsou tím nejznámějším a nejrozšířenějším druhem řetězů. Jejich výhodou je spolehlivá pomoc v hlubším sněhu a dlouhá výdrž. Téměř se neopotřebují a vydrží vám díky tomu po opravdu dlouhou dobu. Jejich použití se ale doporučuje jen na nutných úsecích, jakmile se ocitnete na mokré vozovce, je nutné řetězy sundat. Mezi jejich nejčastěji zmiňovanou nevýhodu patří manipulace: nutnost nepohodlného nasazování řetízků kolem kola. To se ale výrobci snaží postupně zlepšovat, takže v současnosti existují různé typy ocelových řetězů s různým upínáním (s háčkem, ocelovým kordem, napínací kladkou neb dokonce s automatických dopínáním, tzv. samonasazovací řetězy).
Ocelové sněhové řetězy se také rozlišují podle tvaru, které vytváří řetízky mezi sebou. Základní rozdělení je na řetězy žebříčkové, řetězy s H nebo X stopou a šikmostopé řetězy. Tvar propletení určuje jízdní vlastnosti vozidla a může zlepšit nebo zhoršit jejich efektivitu. Za nejlepší variantu se v současnosti považují šikmostopé řetězy.
V tomto případě se nejedná o řetězy jako takové, ale o způsob, jak zlepšit jízdní vlastnosti kol na stejném povrchu, tedy ve sněhu nebo na ledu. Takzvané tekuté řetězy se v současnosti nejčastěji vyrábí ve spreji, který se jednoduše nastříká přímo na pneumatiku. Nastříkaná hmota přilne k dezénu, ztvrdne a vytvoří odolnou plochu. Tekuté řetězy se doporučují jen jako nouzové řešení na pár stovek metrů až kilometrů (podle typu spreje), poté se vzorek „ojede“ a vlastnosti pneumatik se vrátí k normálu. Doporučujeme tekuté řetězy ve spreji vozit v autě pro případ nouze. Mějte ale na paměti, že nejsou plnohodnotnou náhradou sněhových řetězů a v případě, že je použití řetězů na autě vyžadováno dopravní značkou, pak vám tekuté řetězy stačit nebudou.
V poslední době narůstají v oblíbenosti také textilní řetězy. Doporučují se především pro použití na ledovém povrchu, v hlubším sněhu vám spíš pomohou klasické ocelové řetězy. U některých modelů je ale použití ocelových řetězů zakázáno, v tom případě jsou textilní řetězy ideální variantou. Jako jejich největší výhodu uvádí výrobci i motoristé snadné nasazení – v podstatě se jedná o sněhovou ponožku, kterou nasadíte na kolo jedním pohybem. Fungují poté na principu přilnavosti. Jsou také snadno skladovatelné a můžete je vozit v autě pro případ potřeby. Jejich nevýhodou je rychlé opotřebení a nutnost obměňovat je častěji.
Posledním druhem jsou plastové řetězy. Patří do speciální kategorie, jelikož se jedná jen o jednorázovou pomůcku, která slouží především pro vyproštění vozu. Mají podobu plastových pásků, které jsou univerzální a nastavitelné. Tento pásek jednoduše provléknete otvorem v kole směrem k okraji a dotáhnete kolem pneumatiky za pomoci zámečku. Po vyproštění vozu nebo projetí kritického úseku pásky jednoduše přestřihnete a vyhodíte.
Sněhové řetězy dobře slouží jen v případě, když jsou správně použity. Proto mějte při nasazování vždy na mysli několik pravidel. V první řadě musíte vědět, že se montují na poháněnou nápravu (potřebujete tedy vědět, která to je). Ideální také je, pokud si nasazení řetězů vyzkoušíte nejdříve v klidu doma, abyste pak někde v zasněženém kopci nezjistili, že vlastně vůbec nemáte tušení, jak sněhové řetězy upevnit na pneumatiku. Poté doporučujeme projít si návod k použití nebo se inspirovat ve videích na YouTube.
O ocelové sněhové řetězy je také potřeba správně pečovat. Po použití je opláchněte v teplé vodě a vysušte. Pak je můžete vrátit zase do auta, kde budou čekat na další použití. Není nutné je mazat olejem. Po sezóně pak proveďte podrobnou kontrolu a v případě, že je opotřebení materiálu už poměrně vysoké a dosahuje takřka 50 %, otočte je. Tekuté a plastové řetězy jsou jednorázové, po použití je není možné znovu použít. Textilní sněhové řetězy mají vždy návod k použití jako součást balení, proto následujte pokyny výrobce. Minimálně bude třeba je po použití nechat dobře vysušit, aby vám nezplesnivěly.
Používání sněhových řetězů reguluje vyhláška. Ta říká, že nasazení řetězů je povinné ve chvíli, kdy je u silnice umístěna příkazová dopravní značka C 5a. Je to modrý terč se symbolem kola s řetězy. Za nerespektování tohoto dopravního značení vám hrozí pokuta do 2000 Kč blokově nebo 1500 až 2500 Kč ve správním řízení. Pokud máte nasazeny sněhové řetězy, můžete jet maximálně 50 km/h. A vůbec nezáleží na tom, jaký typ řetězů používáte nebo co doporučuje výrobce. Mimo oblast označenou značkami záleží čistě na řidiči, zda sněhové řetězy použije nebo ne.
V případě, že cestujete do zahraničí, dobře se informujte, jaký typy řetězů se na horách přijímá a jaký ne. Je možné, že evropské normy budou splňovat jen ocelové sněhové řetězy, v některých zemích na určitých úsecích je povoleno i použití textilních řetězů.
Pravidla pro zimní řízení v Rakousku
Kde v zahraničí potřebujete sněhové řetězy
Jsme autorizovaný dealer značek ŠKODA a Volkswagen. Podívejte se na naši nabídku nových vozů nebo ojetých vozů, případně můžete využít služeb autorizovaného servisu v Praze.
Jak tvořit záchranářskou uličku od října 2018
Jak spolehlivě určit hloubku dezénu pneumatiky?
Návody, jak správně parkovat: podélné, příčné i kolmé parkování