Servis klimatizace v autě: čištění, dezinfekce a další údržba
13.05.2020

Servis klimatizace v autě: čištění, dezinfekce a další údržba

Venku se otepluje, spousta řidičů vyráží na dovolenou nebo na výlety s rodinou. V létě je více než kdy jindy důležité, aby klimatizace vašeho vozu byla v perfektním stavu a pomáhala vám tyto cesty autem zvládnout v pohodlí a v příjemné teplotě. Zjistěte, jak si poradit s pravidelnou údržbou a čištěním klimatizace.

Jak funguje klimatizace v autě

Nejprve pro vás máme trochu technických detailů. Klimatizace v autě je složená z několika částí: kompresoru, který se roztáčí za pomoci motoru; kondenzátoru, kde se plynné médium proměňuje na kapalinu; a výparníků, kde dochází ke snižování tlaku a rychlému ochlazení kapaliny. O tento výparník se poté ochlazuje vzduch nasátý zvenku nebo v interiéru vozu. Pak už stačí jen poslední – vehnat ochlazený vzduch zpět do interiéru.

Údržba a čištění klimatizace

O klimatizaci je třeba pravidelně pečovat, jinak může dojít k různým nepříjemnostem. Ideální je si vždy před sezonou naplánovat kontrolu klimatizace: vyčistit ji, doplnit chladivo a zkontrolovat, zda vše správně těsní. Pravidelná servisní kontrola klimatizace se doporučuje provádět každé dva roky. Výrobci aut také doporučují pravidelně zapínat klimatizaci v autě, a to alespoň jednou za dva týdny, aby se kompresor promazal a v budoucnu se nezadrhával. To platí i v zimě.

Vyčištění klimatizace vlastními silami můžete zvládnout za pomoci speciálního spreje, který má za úkol vyčistit vydezinfikovat klimatizaci a systém cirkulace vzduchu ve voze. Stačí umístit sprej do auta na místo, které je specifikováno v návodu k použití, zapnout motor, upravit nastavení ventilace tak, aby docházelo pouze k recirkulaci vzduchu uvnitř vozu, a samotný systém se postará o zbytek. Vždy si dobře přečtěte pokyny pro použití, mohou se lišit podle výrobce a typu spreje.

Vlastními silami také můžete kontrolovat a vyměňovat kabinový filtr a čistotu průduchů a výparníků klimatizace.

O kontrolu a vyčištění klimatizace se vám rádi postarají naši servisní pracovníci v rámci autorizovaného servisu vozů ŠKODA a Volkswagen.

Klimatizace nefunguje

Co dělat, když vaše klimatizace nechladí tak, jako dřív? Je možné, že některá část systém netěsní a nedochází tak k dostatečnému ochlazování. V případě, že přijedete do servisu na preventivní prohlídku klimatizace, bude zkontrolováno také množství chladicího média, které může kvůli netěsnostem postupně unikat. Tyto úniky poté mají za vinu sníženou efektivitu klimatizace. Kontrola úniku se provádí za pomoci fluorescenčních přípravků, které ihned ukážou, kudy tekutina uniká. Pokud klimatizace nechladí vůbec, je možné, že je závada na kompresoru. V takovém případě sami problém nevyřešíte a doporučujeme návštěvu našeho servisu, který závadu identifikuje a odstraní.

Zápach klimatizace

Pokud se v klimatizaci nahromadí různé mikroby a plísně, vycházející vzduch může zapáchat. Takto zanesená klimatizace může ohrožovat i zdraví pasažérů, který může způsobit dýchací problémy. Zápach klimatizace většinou značí, že je třeba vyměnit kabinový filtr, který čistí vzduch od částic, jako je pyl nebo prach. Měl by se měnit cca každých 15 tisíc kilometrů (závisí na znečištění vzduchu, kde se s vozem pohybujete). Druhou možností v případě zápachu je, že se ucpal odtok pro kondenzát a je třeba jej vyčistit.

Moderní funkce klimatizace

Jelikož je klimatizace důležitou součástí moderního vozu, i samotní výrobce aut neustále vymýšlí, jak systém vylepšit, aby ještě lépe sloužil všem pasažérům ve voze. Téměř všechny nové vozy ŠKODA už disponují dvouzónovou nebo dokonce třízónovou klimatizací, která umožňuje nastavit odlišnou teplotu pro různé části vozu. Pohodlnému cestování napomáhá také systém Air Care, který například automaticky zamezí přísun znečištěného vzduchu v prašném prostředí. Moderní klimatizace v automatickém režimu kontroluje různé faktory a podle toho nastavuje svou funkci tak, aby byl její přínos maximální. Vozy již umí sledovat teplotu a vlhkost uvnitř i venku, tlak v systému, nastavení kompresoru i intenzitu a směr slunečních paprsků. Zároveň vás systém upozorní, pokud je někde v klimatizaci problém, kterému je třeba se věnovat. Vy se tak můžete plně věnovat řízení.

 

O AUTOROVI AUTO-OPAT

Jsme autorizovaný dealer značek ŠKODA a Volkswagen. Podívejte se na naši nabídku nových vozů nebo ojetých vozů, případně můžete využít služeb autorizovaného servisu v Praze.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Dálniční známka 2021

Jak vyčistit auto od pylu zvenku i zevnitř?

Auto a mráz: co dělat, když zamrznou dveře, okna či nafta

Bezpečná přeprava dětí: vše o sezení, poutání a jízdě v autě