Co je to smyk, jak se mu vyhnout a jak reagovat
10.12.2020

Co je to smyk, jak se mu vyhnout a jak reagovat

Co je to smyk

Jako smyk vozidla označujeme situaci, kdy řidič ztratí kontrolu nad vozidlem na zasněženém nebo namrzlém povrchu. Jedná se o jednu z nejnebezpečnějších situací za volantem v zimních měsících. Způsobuje ji ztráta přilnavosti pneumatik k povrchu silnici, díky čemuž se vozidlo na krátkou chvíli stává nekontrolovatelné.

 

Co může vést ke smyku

Smyk může být způsoben mnoha faktory, které popisujeme níže. Nejčastěji se jedná o kombinaci vícero z nich. Snažte se proto maximálně přizpůsobit stav svého vozidla a způsob jízdy aktuálním podmínkám.

– Počasí

Nejčastěji vzniká nebezpečí smyku ve chvílích, kdy se venkovní teplota pohybuje kolem nuly a z nebe padá déšť nebo déšť se sněhem. Na silnici se začne vytvářet jednolitá vrstva zmrzlého ledu, která téměř nejde vidět, ale výrazně ovlivňuje přilnavost pneumatik v povrchu.

Stejně tak buďte na pozoru na uježděném sněhu. Smyku se ale můžete obávat i v letních měsících: je možné dostat smyk na olejové skvrně nebo na vodě v případě, že se na silnici objevují velké kaluže vody, například po bouřce nebo během povodní.

– Technický stav vozidla

S ojetými pneumatikami na silnici nelez! Tak by mělo znít základní pravidlo pro všechny řidiče. Na letních i zimních pneumatikách si pravidelně kontrolujte hloubku dezénu. Příliš ojeté pneumatiky mají horší přilnavost a jsou náchylnější ke smyku. Nutnost mít přezuté pneumatiky v zimě považujeme za samozřejmost. Náchylnost ke smyku můžou ale zvyšovat také opotřebené tlumiče, proto nechte svůj vůz pravidelně kontrolovat v servisu.

Na bezpečnost myslete už ve chvíli, kdy vybíráte nový vůz. V současnosti je samozřejmost, že jsou nové a novější ojeté vozy vybaveny systémem ABS, který vám pomůže zajistit potřebnou přilnavost ve chvílích, kdy příliš prudce zabrzdíte nebo zatočíte. Další druhy asistenčních systémů pro snížení rizika smyku nebo jeho zvládnutí najdete níže.

– Reakce řidiče

Ve většině případů je smyk způsobem nesprávnými reakcemi řidiče, který nepřizpůsobil styl své jízdy okolním podmínkám. Jednoduše do zatáčky vjel přímo rychle, nesprávně pracoval s plynem a brzdou nebo prováděl prudké pohyby volantem. Vždy berte v potaz okolní počasí tak, abyste se do smyku ideálně vůbec nedostali. A pokud se vám to stane, je dobré vědět, co dělat, aby škoda byla minimální.

 

Jaké jsou druhy smyku a co při nich dělat

Základním doporučením policie pro případ smyku je: nebrzdit, vyšlápnout spojku a vyrovnávat jízdu volantem.

Přesnější postup se liší podle toho, do jakého smyku jste se dostali.

Nedotáčivý smyk

  • vůz v zatáčce dostatečně nezatáčí (smyk přední nápravy)

V případě, že se vám nedaří nasměřovat vůz do zatáčky, pak hrozí, že auto sjede z cesty nebo přejede do protisměru. Stává se to v případech, kdy autem převážíte těžký náklad (zatěžujete zadní nápravu, odlehčujete přední).Nedotáčivý smyk - Auto Opat

Co dělat?

  • Sundat nohu z plynu,
  • Nebrzdit,
  • Zmáčknout spojku,
  • Zatočit volantem ve směru zatáčky a jemně navést vozidlo do zatáčky,
  • Projet zatáčku a znovu ovládnout vůz.

 

Přetáčivý smyk

  • vůz při výjezdu ze zatáčky pokračuje v zatáčení (smyk zadní nápravy)

Přetáčivý smyk se častěji stává řidičům, kteří jedou s vozem se zadní nápravou. Řidič nesprávně zareaguje (uvolní plynový pedál při zatáčení), vůz poté pokračuje v zatáčení i po výjezdu ze zatáčky. V extrémním případě dostanete tzv. hodiny, tedy vůz se začne kompletně točit kolem osy.Přetáčivý smyk - Auto Opat

Co dělat?

  • Sundat nohu z plynu.
  • Natočit volant proti směru zatáčky (pokud je zatáčka doleva, volant otočte doprava),
  • Projet zatáčku a znovu ovládnout vůz.

Pokud se vám nepodařilo dostatečně rychle zareagovat a vůz nevyhnutelně míří na překážku, pak doporučujeme dupnout na brzdu a snažit se co nejvíce zpomalit vůz. Čím nižší rychlost budete při nárazu mít, tím méně škody se při nárazu stane.

 

Škola smyku

Pokud nechcete poprvé získávat zkušenosti na sněhu či ledu přímo v ostrém provozu, můžete si zkusit všechny reakce nanečisto ve škole smyku. Správné reakce si můžete také ukázkově prohlédnout na videu níže.
 

Jak vám pomohou vozy ŠKODA

Vozy ŠKODA i Volkswagen jsou maximálně vybaveny, aby vám pomohly předcházet vzniku smyku. V případě, že k němu i tak dojde, pomohou vám rychle znovu nabýt kontrolu nad vozem.

Systém ABS – protiblokovací brzdový systém, který zabrání zablokování kola při brždění a tím také ztráty přilnavosti pneumatiky k silnici

Systém ASR – protiskluzový systém regulující hodnotu prokluzu kola při rozjezdu

Systém ESP – elektronický stabilizační systém umožní předcházet riziku smyku

 

O AUTOROVI AUTO-OPAT

Jsme autorizovaný dealer značek ŠKODA a Volkswagen. Podívejte se na naši nabídku nových vozů nebo ojetých vozů, případně můžete využít služeb autorizovaného servisu v Praze.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Jak spolehlivě určit hloubku dezénu pneumatiky?

Povinnost přezout zimní pneumatiky 2020/2021

Bezpečnostní pásy v autě: vše o bezpečném poutání

Vše o sněhových řetězech: výběr, typy, nasazení, pravidla