Záchranářská ulička
18.10.2018

Záchranářská ulička

Od 1. 10. 2018 došlo ke změně tvorby uličky pro záchranáře. V Česku se dříve tvořila bezpečnostní ulička vedle pravého jízdního pruhu. Nově došlo ke sladění s ostatními evropskými zeměmi a ulička se tvoří vedle levého jízdního pruhu – užitečnou pomůckou vám v praxi může být obrázek s pravou rukou, viz níže.

Řidiči mají povinnost vytvářet bezpečnostní uličku v koloně na dálnicích a víceproudých silnicích. Přičemž sjíždět se tak, aby se ulička vytvořila, doporučujeme už při dojíždění kolony, protože se stojícím vozem budete na záchranáře, hasiče, policii hůře reagovat. Navíc byste zbytečně zdržovali v situacích, kdy může jít o život.

Do vytvořené záchranné uličky smí vjíždět pouze vozy s právem přednostní jízdy, vozy správce pozemní komunikace a vozy, které slouží k odstranění následků dopravních nehod nebo překážet provozu. Pokud bude chtít uličky využít nějaký bezohledný řidič, aby si ukrátil čekání v koloně, hrozí mu pokuta až 2500 Kč.

Hasičské vozy a sanitky mají navíc nově možnost využívat mimo modrých i červené majáky s ohledem na lepší viditelnost.

Jak tvořit záchranářskou uličku od října 2018

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

O autorovi AUTO-OPAT

Jsme autorizovaný dealer značek ŠKODA a Volkswagen. Podívejte se na naši nabídku nových vozů nebo ojetých vozů, případně můžete využít služeb servisu v Praze.

 

Mohlo by vás také zajímat:

Jak spolehlivě určit hloubku dezénu pneumatiky?

Kolik stojí dálniční známky na rok 2021 v ČR

Jaké jsou výhody autosalonu ojetých vozů

Co dělat při dopravní nehodě