Povinnost přezout zimní pneumatiky 2020/2021
06.11.2020

Povinnost přezout zimní pneumatiky 2020/2021

Každý rok řeší řidiči na přelomu října a listopadu několik zásadních otázek: Kdy musím přezout na zimní pneumatiky? Jsou mé zimní pneumatiky ještě dostačující nebo potřebuji nové? Kde přezout zimní pneu rychle a ideálně bez čekání?

Na všechny tyto otázky a některé další vám odpovíme v tomto článku.

Kdy je třeba mít zimní pneu dle zákona

Dle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

  • Je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
  • Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Pokud je tedy v tomto období velmi teplé počasí a led nebo námraza nehrozí ani v noci nebo po ránu, můžete bez obav vyrazit na silnici i s letními pneumatikami. Vzhledem k proměnlivosti počasí je ale dobré být připraven na nejhorší a od 1. listopadu mít na vozy zimní pneumatiky.

Kdy musíte mít zimní pneu po celý rok

Existují úseky označené dopravní značkou „Zimní výbava“, na nichž mají řidiči povinnost vjíždět jen a pouze se zimními pneumatikami. Týká se to především různých horských úseků, kde i přes rok výrazně klesají teploty. Základní značka může být opatřena doplňkovou tabulkou, kde je platnost omezena na nějaké konkrétní měsíce, kdy je nutné zimní pneumatiky mít.

Pokuta za letní pneu

Jaký postih vám hrozí, pokud vyjedete na zmrzlou silnici s letními pneumatikami? V první řadě je nutné si uvědomit, že riskujete nejen pokutu, ale především zdraví své i ostatních spolucestujících ve voze. Při smyku vás nemusí ochránit ani bezpečnostní pásy, ani kvalitní vůz pravidelně kontrolovaný v servisu.

Pokud vás zastaví policie, může vám dát pokutu až 2000 Kč, ve správním řízení se jedná až o 2500 Kč. Vyšší tresty můžete očekávat v případě, že se na letních nebo sjetých pneumatikách stala dopravní nehoda. V takovém případě vám také hrozí možnost, že po vás pojišťovna bude chtít zaplatit část peněz, které z pojištění vyplatila za náhradu škody ostatních účastníků nehody.

Jak poznat zimní pneu a jak zjistit, jestli potřebujete nové

Na zimních pneumatikách najdete označení za pomoci písmen M a S (M+S, M-S, M/S, M&S, MS), případně ET, ML, MPT, POR; můžete také narazit na symbol hor nebo sněhové vločky.

Naprosto zásadní je u zimních pneumatik hloubka dezénu, která určí, zda jsou pneumatiky ještě použitelné, nebo byste měli sáhnout po novějších. Hloubka dezénu u vozů do 3,5 tuny musí být alespoň 4 mm, u těžších vozů je to 6 mm. Jak vše změřit zjistíte v našem článku o měření hloubky dezénu. Sjeté pneumatiky si hůře poradí se zamrzlým nebo mokrým povrchem a postupně přestanou plnit svou bezpečnostní funkci.

Uskladnění kol přes léto/zimu

Kola, která aktuálně v sezóny nevyužíváte, si u nás za poplatek můžete uskladnit. Tak jednoduše přijedete na podzim nebo na jaře, my vám pneumatiky vyměníme, uskladníme ty nepoužívané a vy jednoduše odjedete s perfektně připraveným vozem.

V našem pneuservisu vám samozřejmě zajistíme výměnu pneumatik, které si také sami přivezete, případně si u nás můžete nové pneu pro vozy ŠKODA nebo Volkswagen objednat.

 

O AUTOROVI AUTO-OPAT

Jsme autorizovaný dealer značek ŠKODA a Volkswagen. Podívejte se na naši nabídku nových vozů nebo ojetých vozů, případně můžete využít služeb autorizovaného servisu v Praze.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Bezpečnostní pásy v autě: vše o bezpečném poutání

Co dělat při dopravní nehodě

Záchranářská ulička

Dálniční známky 2021